Doğru Uyku İçin 11 Kural


1
3 Paylaşım, 1 Beğeni

Uyku herkesin ihtiyacı, fakat yoğun yaşam tarzımız, teknoloji, kafein ve diğer kötü alışkanlıklarımız nedeniyle yeterince ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Sizde yeterince uykunuzu alamıyorsanız herzaman yorgun uyanıyorsanız bu makale size göre. İyi bir gece uykusu görüldüğü kadar kolay olmadığının farkındasınızdır. Doğru uyku uyumak için 12 kuralımıza göz atın.

 1. 1 Yastık Kullan

  Uyurken kafanın altından bir yastık koymak yeterli değildir. Eğer sırt üstü uyuyorsanız, sırtınızdaki basıncı hafifletmek için dizlerinin altına bir yastık koymalısınız. Eğer yan uyuyan biriyseniz, omurganızı hizalamak için bacaklarınızın arasına bir yastık koymalısınız.

 2. 2 Yüzüstü uyuyun

  Yüzüstü yatıyorsanız  omurganızı bükülerek mide, boyun ve sırt ağrısı gibi ciddi sorunlara sorunlara neden olabilir. Bu sorunları engellemek için başınızı çevirdiğiniz tarafın koltuk altı ve kalça kısmı arasına yastık koyarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

 3. 3 Yatmadan Önce İçmeyin

  Alkol alan kişiler iyi uyku uyumuyorlar. Kendiler çok iyi uyudum erken kalktın vs. gibi şeyler söylesede bu yanlıştır. İçme uyku döngüsünü bozacak ve sizi derin uykuya asla geçirmiyecektir. Ne kadar fazla içki içerseniz uykunuz okadar kalitesiz olacaktır. Eğer içmek istiyorsanız buna erken başlayın ve uyku geçmeden önce sadece su için. 

 4. 4 Yatma Saati

  En ideal uyku döngüsel uykudur. Yani belli saatte yatılıp belli saatte kalkılan belli bir döngüye oturmuş uykudur. Eğer siz sadece uykunuz geldiğinde yani hergün farklı saatlerde uyumaya gidiyorsanız hiçbir zaman bir uyku döngüsü oluşmaz ve kaliteli bir uyku uyumazsınız. Bunun için uyku saatinizi belirleyin ve uyku döngüsü oluşturun. Bu sayede sabahları çok daha kolay ve zinde kalkarsınız, ayrıca çok daha iyi dinlenmiş hissedersiniz. 

 5. 5 Hafta Sonları Uykusu

  Hafta için az uyuyarak, hafta sonları fazla uyuyup dinlenemeyi düşünüyorsanız yanlış bir düşünce içerisindesiniz. Uyku döngüsü hafta içi hafta sonu farkmetmez hergün aynı eşit miktarda uyursanız döngü devam eder ve kaliteli bir uyku uyumuş olursunuz. Eğer hergün farklı uyursanız beyniniz buna tepki verir ve normaldan daha az çalışacaktır. 


 6. 6 Yemek saatleri

  Yemek saatiniz ile uykuya geçtiğiniz zaman arasında en az 3 saat beklemeniz gerekir. Aksi halde, uyuyamam, hazımsızlık ve kalp sorunları riski altında girebilirsiniz. Ayrıca yatmadan önce baharatlı, yağlı ve kızartılmış yiyeceklerden kaçınmalısınız.

 7. 7 Mavi Işığı Kapatın

  Mavi ışık kelimesini muhtemelen son birkaç yılda hiç olmadığı kadar çok duymuşsunuzdur.  Mavi Işığı en sevdiğimiz teknoloji ürünleri, yani telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve televizyonlar yaratır. Bu cihazlardan gelen mavi ışık, göz kapaklarınızdan (uyurken bile) geçebilir ve uyku döngüsünü bozar. Işıklar kapattığınızda, cihazlarınızı da kapatmayı unutmayın.

 8. 8 Yatağın Kalitesi

  Yaylı döşekler sadece 10 yıla kadar dayanır (tipik olarak 5-10 aralığında). Yatağınızın merkezinde bir girinti veya aşınma-benzeri görünüyorsa artık yenisine ihtiyacınız var demektir.  Aksi takdirde, omuz, boyun ve sırt ağrısı gibi sonuçlara maruz kalacaksınız.

 9. 9 Pijamanın Kumaşı

  Saten pijama ve saten çarşaflar cildinize karşı pürüzsüz hisseder, ancak vücudunuzu da ısıtır, böylece uykunuzu bozar. Vücut ısısını düşürmek ve gecenin ortasında uyanmamak için pamuk, bambu veya doğal lif malzemelerden yapılmış ürünleri tercih etmelisiniz.

 10. 10 Karanlık

  Odanızda, sokak lambalarından, arabalardan ya da sabahın erken saatlerinden gelen ışıktan engelleyecek bir şey yoksa, derin bir uyku uyuyamayacaksınız. Pencerelerinizi karartamıyorsanız gözlerinizi korumak için bir uyku maskesi kesinlikle kullanmalısınız.

 11. 11 Ayaklarınızı Yıkayın

  Yatmadan önce sıcak bir duş al alarak ayaklarınızı da temizlersin, vücudunuz mükemmel bir sıcaklıkla uykuya dalacak ve daha hızlı uyuyacaksın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
1
confused
fun fun
1
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win

Facebook Yorumları

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend