Çok Daha Sık Değiştirmeniz Gereken 10 Ev Eşyası


0

Evimize çoğu zaman değiştirmeyi unuttuğumuz, fakat sağlığımız için çok önemli eşyalar bulunmakta. Daha sağlıklı ve temiz bir yaşam için evinizde sürekli değiştirmeniz gereken eşyları sizler için sıraladık. 

 1. 1 Diş fırçaları


  Genelde diş fırçaları diş hekimine gittikten sonra değiştirilir. ABD Diş Hekimleri Birliği, diş fırçalarının 3 ila 4 ayda bir veya dış fıçasının kılları aşınma belirtileri varsa değişmesi gerektiğini öneriyor. Ayrıca viral veya bakteriyel bir hastalıktan sonra da kesinlikle diş fırçanızı değiştirmelisiniz. 

 2. 2 Yastıklar


  Uyumakta zorlanan insanlar için mükemmel yastığı bulmak yıllarca süren bir arayış olabilir. Çok yumuşak, çok sert, çok ince ya da çok dolgun olmayan bir tane bulduğunuzda, o yastığı sonsuza kadar saklamak isteyebilirsiniz... ta ki zamanla yastıklarda biriken tüm vücut yağlarını, cilt hücrelerini ve toz akarlarını düşününceye kadar. Bu nedenler en geç iki yılda bir yenilerini satın alın.

 3. 3 Duş Perdesi


  Duş perdelerinde nemden ve havanın az olmasından hızla küf oluşur. Duş perdenizde herhangi bir bulanıklık veya küf belirtisi fark ettiğinizde, ya plastik duş perdesi astarını yıkayın ya da ucuz bir yedek satın alın.

 4. 4 Mama Kasesi


  Tüylü arkadaşın için en iyisinden başka bir şey istemiyorsun, değil mi? Evcil hayvan kaseleri çabucak iğrençleşebilir, bu yüzden onları en az birkaç günde bir sıcak sabunlu suyla yıkamak kesinlikle iyi bir fikirdir. Paslanmaz çelikten veya seramikten yapılmış kaseler yıllarca sorunsuz çalışabilir, ancak plastik kaseler daha sık değiştirilmelidir. Evcil hayvanınızın mamasına bulaşan bakterileri barındırabilecek herhangi bir çizik veya leke fark ettiğiniz anda bunları atın ve yenisini alın. 

 5. 5 Kesme Tahtaları


  Kesme tahtalarının ne sıklıkla değiştirileceğine dair belirli bir zaman çizelgesi yoktur. Yemek pişirme fikriniz ara sıra peynir tahtasını bir araya getirmekse, az kullanılan kesme tahtalarınız muhtemelen yıllarca dayanacaktır, ancak günlük aşçıların tahtalarını yılda en az bir kez yenilenmesi gerekebilir. Ne zaman bir bıçak kesiği tahtada bir oluk açsa, bakterilerin gelişmesi için yeni bir yer yaratmış olursunuz.

 6. 6 Hava Filtreleri


  Hava filtrelerinizi göremediğiniz için ne kadar kirlendiklerini unutmak kolaydır. Özellikle klima  filtrelerinde  toz, küf sporları ve diğer partiküllerle tıkanan hava filtreleri bulunur. İç mekan hava kalitesi için onları temiz tutmak çok önemlidir. Filtreleri her 30 günde bir kontrol edin ve yeniden kullanılabilir filtreleri temizleyin veya yenisi ile değiştirin. 

 7. 7 Yangın Söndürücüler


  Son kullanma tarihi geçmiş güneş kremi veya poşet çayları muhtemelen zararsız olduğu için kullanabilirsiniz, ancak yangın güvenliği konusunda risk alamazsınız. Bir yangın söndürücü teknik olarak sona ermese de, bir noktada işlevsel olmaktan çıkacaktır. Göstergeyi aylık olarak kontrol edin. Kullanım süresi biten yangın söndürücünün değiştirilmesi veya bakımının yapılması gerekir.

 8. 8 İlaçlar


  Süresi dolmuş reçetesiz ilaçları almanın herhangi bir olumsuz etkisi olup olmayacağını bilmek imkansızdır. Geçen ay sona eren ibuprofen almakta gayet iyi olabilirsiniz, ancak beş yıl geçmiş hapları yutmanız kesinlikle tavsiye edilmez. Süresi dolan ilaçları değiştirerek güvenli oynayın.

 9. 9 Su Filtreleri


  Filtre kurşun ve tortu ile tıkanmışsa, suyunuzu filtrelemenin pek bir anlamı yoktur. Aslında, filtrelenmemiş içme suyunuz kirli bir filtreden geçtikten sonra daha da kirlenebilir. Buzdolabınızdaki ve su filtresi sürahinizdeki filtreleri en az dört ayda bir veya kullanım miktarına göre daha sık değiştirin.

 10. 10 Süngerler


  Evinizde muhtemelen yeterince sık değiştirmediğiniz her şey arasında, mutfak süngerleri en iğrenç olanı olabilir. Bulaşık süngerlerini mutfak eşyaları olan bulaşıkları temizlemek için kullanırız ve daha sonra onları tüm gün lavabonun kenarında nemli bırakırız. Süngerleri ayda en az bir kez, ancak tercihen çok daha sık değiştirerek bakterilerin yayılmasını en aza indirin. Bulaşıkları her gün elde yıkıyorsanız, her hafta yeni bir sünger kullanmak isteyebilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Facebook Yorumları

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend